Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2008-2012 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2004-2008 (dep.)
2000-2004 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2008-2012 > Chamber of Deputies > Aurelia Vasile Versiunea pentru printare

Aurelia VASILE
Parliamentary activity in legislature 2008-2012

DEPUTY
Constituency no.42 BUCURESTI, uninominal college no.23

Political party:
PSD-Social Democratic Party - until dec. 2011
 
independent  - since dec. 2011

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party - until dec. 2011 Vice-Leader
The progressist parliamentary group - since dec. 2011 Vice-Leader - since may 2012

Standing committees
Committee for Labour and Social Protection (since sep. 2010)
Committee for information technologies and communications (since nov. 2009) - Vice-Chairperson (since feb. 2010)
Committee for Industries and Services (until sep. 2010)

Special committees - joint
Joint Commission of the Chamber of Deputies and the Senate for the elaboration of the legislative proposal for revision of the Constitution of Romania

Inquiry committees

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Cyprus  Chairperson
 Friendship parliamentary group with Azerbaijani 
 Friendship parliamentary group with Republic of Tunisia 
 Friendship parliamentary group with Italian Republic 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:473 (in 165 plenary sittings)
Political declarations:14
Legislative initiatives: 85, din care 5 promulgate legi
Questions & Interpellations: 91
Motions: 11

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 22 october 2019, 12:18
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro