Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
http://viorelblajut.ro/
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Chamber of Deputies > Viorel-Ionel Blăjuț Versiunea pentru printare

Viorel-Ionel BLĂJUȚ
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.24 IASI, uninominal college no.12
end of the mandate: 28 november 2016 - resignation

Political party:
PP-DD-Partidul Poporului - Dan Diaconescu  - until jun. 2015
 
independent  - since jun. 2015

Parliamentary group:
Democrat Popular Parliamentary Group - until may 2013
  - since dec. 2014
 - until dec. 2015
The parliamentary group of the Social Democrat Party - since jun. 2016
 - until oct. 2016
The parliamentary group of the National Liberal Party - since oct. 2016
 - until oct. 2016

Standing committees
Committee for Economic Policy, Reform, and Privatization

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Poland - until nov. 2016
 Friendship parliamentary group with Norway - until nov. 2016

Parliamentary activity in figures:
Speaches:96 (in 54 plenary sittings)
Political declarations:89
Legislative initiatives: 42, din care 2 promulgate legi
Questions & Interpellations: 180
Motions: 2

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 26 february 2020, 10:16
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro