Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Chamber of Deputies > Răzvan Rotaru Versiunea pentru printare

Răzvan ROTARU
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.20 GORJ, uninominal college no.1

Political party:
PP-DD-Partidul Poporului - Dan Diaconescu  - until jun. 2013
PC-Conservator Party - since jun. 2013
 - until jun. 2014
 
independent  - since jun. 2014

Parliamentary group:
Democrat Popular Parliamentary Group - until jun. 2013
Conservative Party Parliamentary Group - since jun. 2013
 - until jun. 2014
National and Democrat Parliamentary Group - since apr. 2015
 - until dec. 2015
The parliamentary group of UNPR - since jun. 2016

Standing committees
Committee for the Investigation of Abuses, Corrupt Practices, and for Petitions (since feb. 2014)
Committee for Public Administration Territorial Planning (until feb. 2014)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Slovenia - until jun. 2014 Secretary
 Friendship parliamentary group with Ireland 
 Friendship parliamentary group with Republic of Costa Rica  Chairperson

Parliamentary activity in figures:
Speaches:12 (in 6 plenary sittings)
Political declarations:10
Legislative initiatives: 52, din care 7 promulgate legi
Questions & Interpellations: 5
Motions: 6

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 17 november 2019, 20:45
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro