Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2008-2012 (dep.)
2004-2008 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Chamber of Deputies > Bogdan Cantaragiu Versiunea pentru printare

Bogdan CANTARAGIU
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
Constituency no.2 ARAD
start of the mandate: 17 december 2004 - HCD nr.36/2004

Political party:
PRM-Great Romania Party - until jun. 2005
 
independent  - since jun. 2005
 - until feb. 2006
PD-Democratic Party - since feb. 2006
 - until feb. 2008
when PD becomes
PDL-Democratic Liberal Party 

Parliamentary group:
Parliamentary Group PRM (Great Romania) - until jun. 2005
Parliamentary group of the Democrat-Liberal Party - since feb. 2006

Standing committees
Committee for Public Administration Territorial Planning
Committee for Standing Orders (until jun. 2005) - Secretary

Parliamentary delegations:
Delegation to the NATO Parliamentary Assembly - until dec. 2005 substitute member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Korea  Chairperson - until dec. 2005
 Friendship parliamentary group with Republic of Finland 
 Friendship parliamentary group with Croatia 
 Friendship parliamentary group with Italian Republic 
 Friendship parliamentary group with United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland 
 Friendship parliamentary group with The People's Democratic Republic of Algeria 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:28 (in 19 plenary sittings)
Political declarations:25
Legislative initiatives: 19, din care 1 promulgata lege
Questions & Interpellations: 63
Motions: 6

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 4 june 2020, 9:19
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro