Curriculum Vitae
Press releases
Parliamentary activity
2016-present (dep.)
2012-2016 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Chamber of Deputies > Cornel-Mircea Sămărtinean Versiunea pentru printare

Cornel-Mircea SĂMĂRTINEAN
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.37 TIMIS, uninominal college no.1

Political party:
PDL-Democratic Liberal Party - until feb. 2015
PNL-National Liberal Party - since feb. 2015
 - until oct. 2016
 
independent  - since oct. 2016

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Democrat Liberal Party - until feb. 2015
The parliamentary group of the National Liberal Party - since feb. 2015
 - until oct. 2016
The parliamentary group of UNPR - since oct. 2016

Standing committees
Committee for Defence Public Order, and National Security (since mar. 2014)
Committee for information technologies and communications
(since nov. 2015)

Standing committees - joint
The Joint Standing Committee of the Chamber of Deputies and the Senate for the exercise of parliamentary control over the activity of the Foreign Intelligent Service SIE (apr. 2014 - jun. 2015) - Secretary

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Austria 
 Friendship parliamentary group with Italian Republic 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:55 (in 50 plenary sittings)
Political declarations:52
Legislative initiatives: 53, din care 5 promulgate legi
Questions & Interpellations: 142
Motions: 26

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 23 november 2019, 2:16
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro