Cornel ZAINEA
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2016-2020

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.25 ILFOV
data validarii: 21 decembrie 2016 - HCD nr.122/2016
data încetarii mandatului: 8 octombrie 2020 - demisie - HCD nr.38/2020
înlocuit de: Ciprian Necula

Formatiunea politica:
USR-Uniunea Salvați România 

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Uniunii Salvați România - până în oct. 2020 Secretar - din sep. 2018
 - până în feb. 2020

Comisii permanente
Comisia pentru tehnologia informației și comunicațiilor (sep. 2018 - oct. 2020) - Președinte (din feb. 2020)
Comisia pentru mediu și echilibru ecologic (până în oct. 2020)

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Regatul Suediei - din feb. 2018
 - până în oct. 2020
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Portugheză - până în oct. 2020