Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Chamber of Deputies > Valentin Blănariu Versiunea pentru printare

Valentin BLĂNARIU
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.11 CARAS-SEVERIN, uninominal college no.1

Political party:
PP-DD-Partidul Poporului - Dan Diaconescu  - until dec. 2014
 
independent  - since dec. 2014
 - until jun. 2015
UNPR-Uniunea Nationala pentru Progresul Romaniei - since jun. 2015
 - until jun. 2016
PSD-Social Democratic Party - since jun. 2016

Parliamentary group:
Democrat Popular Parliamentary Group - until dec. 2014
The parliamentary group of the Social Democrat Party - since jun. 2015
 - until feb. 2016
The parliamentary group of UNPR - since feb. 2016
 - until jun. 2016
The parliamentary group of the Social Democrat Party - since jun. 2016

Standing committees
Committee for Industries and Services

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland - since jun. 2014
 Friendship parliamentary group with Switzerland 
 Friendship parliamentary group with Netherlands - since feb. 2013
 Friendship parliamentary group with Norway 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:7 (in 7 plenary sittings)
Political declarations:5
Legislative initiatives: 33, din care 2 promulgate legi
Questions & Interpellations: 14
Motions: 9

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 22 november 2019, 0:32
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro