Ana BIRCHALL
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2016-2020

DEPUTAT
aleasa deputat în circumscriptia electorala nr.39 VASLUI
data validarii: 21 decembrie 2016 - HCD nr.122/2016

Formatiunea politica:
PSD-Partidul Social Democrat - până în feb. 2020
 
Fără adeziune la formațiunea politică pentru care a candidat la alegeri - din feb. 2020

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat - până în feb. 2020
Deputați neafiliați - din feb. 2020

Comisii permanente
Comisia pentru afaceri europene

Comisii speciale comune
Comisia specială comună a Camerei Deputaților și Senatului pentru coordonarea activităților parlamentare necesare pregătirii Președinției Consiliului Uniunii Europene din primul semestru al anului 2019 (până în feb. 2018) - Președinte (din oct. 2017)

Delegatii ale Parlamentului României la organizatii parlamentare internationale:
Delegația Parlamentului României la Adunarea Parlamentară a OSCE - din sep. 2017
 - până în ian. 2018
 Președinte

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu India  Președinte
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Turcia 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Regatul Unit al Marii Britanii și Irlandei de Nord