Parliamentary activity
2012-2016 (sen.)
legislative initiatives
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Senate > Leonard Cadăr Versiunea pentru printare

Leonard CADĂR
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

SENATOR
Constituency no.29 NEAMT, uninominal college no.2

Political party:
PDL-Democratic Liberal Party - until apr. 2013
 
independent  - since apr. 2013

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Democrat Liberal Party - until apr. 2013
The parliamentary group of the Social Democrat Party - since sep. 2013

Standing committees
(since mar. 2014)
The Committee on European Affairs (oct. 2013 - mar. 2014)
(until jun. 2013)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Russian Federation - until jun. 2013
 Friendship parliamentary group with Republic of Costa Rica  Secretary
 Friendship parliamentary group with Norway 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:1
Legislative initiatives: 40, din care 14 promulgate legi

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 24 november 2020, 11:10
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro