Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2016-present (sen.)
2008-2012 (sen.)
2004-2008 (dep.)
legislative initiatives
mediation committees
questions & interpellations
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2000-2004 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Chamber of Deputies > Cornel Popa Versiunea pentru printare

Cornel POPA
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
Constituency no.5 BIHOR
start of the mandate: 17 december 2004 - HCD nr.36/2004

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:sep. - dec. 2008 - Quaestor
 feb. - sep. 2008 
 sep. 2006 - feb. 2007  - since dec. 2006

Political party:
PNL-National Liberal Party

Parliamentary group:
Parliamentary group of the National Liberal Party  Vice-Leader - until sep. 2005

Standing committees
Committee for Economic Policy, Reform, and Privatization - Secretary

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Slovenia - since apr. 2007

Parliamentary activity in figures:
Speaches:41 (in 35 plenary sittings)
Political declarations:13
Legislative initiatives: 24, din care 8 promulgate legi
Member of the1 mediation committees
Questions & Interpellations: 11

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 22 november 2019, 5:56
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro