Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2016-present (dep.)
2012-2016 (dep.)
2008-2012 (dep.)
2004-2008 (dep.)
2000-2004 (dep.)
1996-2000 (dep.)
legislative initiatives
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 1996-2000 > Chamber of Deputies > Varujan Pambuccian Versiunea pentru printare

Varujan PAMBUCCIAN
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

DEPUTY
elected la nivel national

Organization of the national minorities:
 
Armenians Union of Romania

Parliamentary group:
Parliamentary group of the national minorities  Leader

Standing committees
Committee for Budget, Finance, and, Banks (since mar. 2000)
Committee for Labour and Social Protection (until mar. 2000)

Inquiry committees - joint
(since jun. 2000)

Groupes parlementaires travaillants
(since nov. 1999)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Grand Duchy of Luxembourg - since nov. 1997 Chairperson
 Friendship parliamentary group with Republic of Finland - since feb. 1997
 Friendship parliamentary group with Belgium - since feb. 1997
 Friendship parliamentary group with Armenia - since may 1998 Chairperson

Parliamentary activity in figures:
Speaches:81 (in 74 plenary sittings)
Legislative initiatives: 14, din care 1 promulgata lege

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 15 november 2019, 23:45
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro