Parliamentary activity
2004-2008 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Chamber of Deputies > Cristian Ilie Versiunea pentru printare

Cristian ILIE
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
Constituency no.42 BUCURESTI
start of the mandate: 19 march 2007
replaces: Monica Octavia Musca

Political party:
PD-Democratic Party - until feb. 2008
when PD becomes
PDL-Democratic Liberal Party 

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Democrat-Liberal Party 

Standing committees
Committee for Defence Public Order, and National Security (since mar. 2007)
Committee for information technologies and communications (since may 2007)

Parliamentary delegations:
Delegation to the NATO Parliamentary Assembly - since jun. 2007 substitute member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Oriental Republic of Uruguay - since apr. 2007 Secretary
 Friendship parliamentary group with United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland - since apr. 2007
 Friendship parliamentary group with Malta - since apr. 2007

Parliamentary activity in figures:
Speaches:5 (in 4 plenary sittings)
Legislative initiatives: 6
Questions & Interpellations: 1
Motions: 6

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 6 december 2019, 2:14
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro