Press releases
Parliamentary activity
2016-2020 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2016-2020 > Chamber of Deputies > Costin-Sebastian Moise Versiunea pentru printare

Costin-Sebastian MOISE
Parliamentary activity in legislature 2016-2020

DEPUTY
Constituency no.42 BUCURESTI
start of the mandate: 25 june 2019
replaces: Eugen Tomac

Parliamentary group:
The parliamentary group of the People's Movement Party - since jun. 2019 Vice-Leader - since feb. 2020

Standing committees
The Committee on European Affairs (since sep. 2019)
(since sep. 2019)

Parliamentary activity in figures:
Speaches:22 (in 22 plenary sittings)
Political declarations:18
Legislative initiatives: 37, din care 5 promulgate legi
Questions & Interpellations: 20
Motions: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 21 april 2021, 3:51
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro