Ionuț-Marian STROE
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2012-2016

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.17 DOLJ, colegiul uninominal nr.3

Formatiunea politica:
PNL-Partidul Național Liberal

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Național Liberal  Vicelider

Comisii permanente
Comisia pentru apărare, ordine publică și siguranță națională (din sep. 2016)
Comisia pentru afaceri europene (din mar. 2014)
Comisia pentru politică externă (apr. 2014 - sep. 2016)
Comisia pentru apărare, ordine publică și siguranță națională (până în apr. 2014)

Delegatii ale Parlamentului României la organizatii parlamentare internationale:
Delegația Parlamentului României la Adunarea Parlamentară a Consiliului Europei  Șeful delegației

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Ungaria - din dec. 2013
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Bulgaria