Curriculum Vitae
Press releases
Photo gallery
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Chamber of Deputies > Mihai Tararache Versiunea pentru printare

Mihai TARARACHE
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.14 CONSTANTA, uninominal college no.1

Political party:
PP-DD-Partidul Poporului - Dan Diaconescu  - until apr. 2013
 
independent  - since apr. 2013

Parliamentary group:
Democrat Popular Parliamentary Group - until apr. 2013
The parliamentary group of the National Liberal Party - since mar. 2015 Secretary - since sep. 2016

Standing committees
Committee for Industries and Services
The Committee on European Affairs (since oct. 2015)
The Committee on European Affairs (mar. - sep. 2015) - Vice-Chairperson
The Committee on European Affairs (jun. 2014 - mar. 2015)

Parliamentary delegations:
Delegation to the NATO Parliamentary Assembly - since apr. 2015
 - until dec. 2015
 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of the Philippines - since mar. 2014
 - until apr. 2015
 Friendship parliamentary group with People's Republic of China - since jun. 2015
 Friendship parliamentary group with Brazil 
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Thailand 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:68 (in 56 plenary sittings)
Political declarations:27
Legislative initiatives: 97, din care 18 promulgate legi
Questions & Interpellations: 103
Motions: 7

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 31 march 2020, 23:43
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro