Mihai TARARACHE
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2012-2016

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.14 CONSTANȚA, colegiul uninominal nr.1

Formatiunea politica:
PP-DD-Partidul Poporului - Dan Diaconescu  - până în apr. 2013
 
independent  - din apr. 2013

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar Democrat Popular - până în apr. 2013
Grupul parlamentar al Partidului Național Liberal - din mar. 2015 Secretar - din sep. 2016

Comisii permanente
Comisia pentru industrii și servicii
Comisia pentru afaceri europene (din oct. 2015)
Comisia pentru afaceri europene (mar. - sep. 2015) - Vicepreședinte
Comisia pentru afaceri europene (iun. 2014 - mar. 2015)

Delegatii ale Parlamentului României la organizatii parlamentare internationale:
Delegația Parlamentului României la Adunarea Parlamentară a NATO - din apr. 2015
 - până în dec. 2015
 membru

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Filipine - din mar. 2014
 - până în apr. 2015
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Populară Chineză - din iun. 2015
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Federativă a Braziliei 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Regatul Thailanda