Curriculum Vitae
Press releases
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2008-2012 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Chamber of Deputies > Radu Bogdan Țîmpău Versiunea pentru printare

Radu Bogdan ȚÎMPĂU
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.22 HUNEDOARA, uninominal college no.6

Political party:
PNL-National Liberal Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party  Secretary - until dec. 2013

Standing committees
Committee for Industries and Services - Secretary (until feb. 2014), Secretary (since sep. 2014)
The Committee on European Affairs (since feb. 2014) - Chairperson (until sep. 2014)

Inquiry committees - joint
- deputy

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of the Philippines  Chairperson
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Spain 
 Friendship parliamentary group with Oriental Republic of Uruguay 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:49 (in 32 plenary sittings)
Political declarations:13
Legislative initiatives: 48, din care 12 promulgate legi
Questions & Interpellations: 65
Motions: 14

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 14 december 2019, 10:36
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro