Curriculum Vitae
Photo gallery
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
2008-2012 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2004-2008 (dep.)
2000-2004 (dep.)
1992-1996 (dep.)
1990-1992 (dep.)
www.borbelylaszlo.ro
 
You are here: Home page > Legislature 2008-2012 > Chamber of Deputies > László Borbély Versiunea pentru printare

BORBÉLY László
Parliamentary activity in legislature 2008-2012

DEPUTY
Constituency no.28 MURES, uninominal college no.1

Political party:
UDMR-The Democratic Alliance of Hungarians in Romania

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Democratic Alliance of Hungarians in Romania 

Standing committees
Committee for Foreign Policy - Chairperson (since may 2012)
Committee for the Investigation of Abuses, Corrupt Practices, and for Petitions (feb. 2010 - may 2012)
Committee for Public Administration Territorial Planning (dec. 2009 - feb. 2010)
Committee for Foreign Policy (until dec. 2009) - Chairperson

Parliamentary delegations:
Delegation to the Central European Initiative - Parliamentary Dimension  Head of delegation

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Denmark 
 Friendship parliamentary group with Latvia 
 Friendship parliamentary group with Federal Republic of Germany 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:19 (in 19 plenary sittings)
Political declarations:2
Legislative initiatives: 7, din care 2 promulgate legi
Questions & Interpellations: 6
Motions: 4

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 6 april 2020, 14:06
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro