Curriculum Vitae
Press releases
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2008-2012 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Chamber of Deputies > Claudia Boghicevici Versiunea pentru printare

Claudia BOGHICEVICI
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.2 ARAD, uninominal college no.2
end of the mandate: 1 july 2016 - resignation - HCD nr.64/2016

Political party:
PDL-Democratic Liberal Party - until feb. 2015
PNL-National Liberal Party - since feb. 2015

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Democrat Liberal Party - until feb. 2015 Vice-Leader - since sep. 2013
 - until feb. 2015
The parliamentary group of the National Liberal Party - since feb. 2015
 - until jul. 2016
 Vice-Leader

Standing committees
Committee for Labour and Social Protection

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Sweden - until jul. 2016
 Friendship parliamentary group with Canada - until jul. 2016

Parliamentary activity in figures:
Speaches:274 (in 108 plenary sittings)
Political declarations:201
Legislative initiatives: 96, din care 14 promulgate legi
Questions & Interpellations: 171
Motions: 25

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 12 december 2019, 13:40
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro