Aurel VLĂDOIU
Curriculum Vitae

1. Date biografice

E-maildeputatul.vladoiu@yahoo.com
NaționalitateRomana
Data nasterii27 ianuarie 1947
SexMasculin
Starea civilacăsătorit cu Constanța Vlădoiu; 2 copii: Dacian și Radu Alexandru;

2. Studii si specializari

- 1979 - Academia de Studii Economice București, specialitatea Economia Industriei - nota de absolvire: 10;
- 1995 - Curs de specialitatea evaluării economiei și financiară a întreprinderilor;
- 2003 - 2004 - Master - Guvernare modernă și dezvoltare locală - Institutul Național de Studii Politice și Administrative București, Facultatea de administrație publică București.
- 2009 - Master - Colegiul National de Afaceri Interne;
- 2010 - Master - Institutul Bancar Roman European " Banking Financial Services Trening Association";

3.Activitate profesionala

- 1979 - 1982 - Primar al orașului Olănești;
- 1982 - 1983 - Consiliul Județean de Educație-Fizică și Sport, președinte;
- 1983 - 1989 - Primar al orașului Olănești;
- 1989 - 1990 - Cooperativa Meșteșugărească Prestarea Drăgășani, Șef Birou aprovizionare, desfacere, transport;
- 1990 - 1991 - Cooperativa Meșteșugărească Sârguința Râmnicu-Vâlcea, Șef Birou aprovizionare, desfacere, transport;
- 1991 - 1993 - ZOOPROD IMPEX Vâlcea, Director comercial;
- 1993 - 1994 - Ministerul Comerțului - Departamentul Comerțului Interior - Direcția Generală pentru Patrimoniu, Privatizare și Clasificare, Inspector de specialitate;
- sept. 1994 - nov. 2000 - Banca Internațională a Religiilor, Director Marketing;
- nov. 2002 - oct. 2003 - Sucursala de Reprezentare și Protocol Olănești, Director;
- oct. 2003 - dec. 2004 - Prefectul județului Vâlcea;
- decembrie 2004 - 2008 - Deputat în Parlamentul României.
- Decembrie 2008 - 2012 - Deputat în Parlamentul României.
- Decembrie 2012 - Deputat în Parlamentul României.

4 Activitate politica


4.1Functii, activitati intru-un partid politic - Din 1993 - membru al Partidului Social Democrat;
- oct. 2003 - mart. 2004 - vicepreședinte al Organizației Județene Vâlcea a PSD;
- apr. 2004 - prezent - președinte executiv al PSD Vâlcea.
- Feb.2009 - prezent - vicelider al Grupului Parlamentar PSD din Camera Deputatilor;
4.3 Functii, activitati intr-o organizatie din administratia publica centrala sau locala - 2003-2004 - prefect al Judetului Valcea;
4.4. Functii, activitati parlamentare anterioare - 2004-2008 - deputat in Parlamentul Romaniei;
- 2008-2012 - deputat in Parlamentul Romaniei;
- 2012 - deputat in Parlamentul Romanei;
4.5. Functii, activitati in alte organizatii nationale - 2004 - prezent - membru al Consiliului National al Partidului Social Democrat;

5. Activitate civica

- Membru fondator al Fundației Naționale pentru Civilizație rurală "Niște Țărani";
- Membru în Consiliul Eparhial al Episcopiei Râmnicului.

29.12.2012