Curriculum Vitae
Press releases
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Chamber of Deputies > Constantin-Alin Bucur Versiunea pentru printare

Constantin-Alin BUCUR
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.36 TELEORMAN, uninominal college no.3

Political party:
PP-DD-Partidul Poporului - Dan Diaconescu  - until apr. 2013
 
independent  - since apr. 2013
 - until oct. 2013
UNPR-Uniunea Nationala pentru Progresul Romaniei - since oct. 2013
 - until nov. 2016
 
independent  - since nov. 2016

Parliamentary group:
Democrat Popular Parliamentary Group - until apr. 2013
The parliamentary group of the Social Democrat Party - since oct. 2013
 - until feb. 2016
The parliamentary group of UNPR - since feb. 2016
 - until nov. 2016
ALDE Parliamentary Group - since nov. 2016

Standing committees
Committee for Industries and Services

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Grand Duchy of Luxembourg - until jun. 2014 Chairperson
 Friendship parliamentary group with Bulgaria 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:13 (in 13 plenary sittings)
Political declarations:11
Legislative initiatives: 23, din care 2 promulgate legi
Questions & Interpellations: 1
Motions: 2

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 14 november 2019, 20:05
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro