Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2008-2012 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Chamber of Deputies > Daniel-Stamate Budurescu Versiunea pentru printare

Daniel-Stamate BUDURESCU
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.42 BUCURESTI, uninominal college no.9

Political party:
PNL-National Liberal Party - until nov. 2016
 
independent  - since nov. 2016

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party - until nov. 2016 Vice-Leader - until feb. 2014
ALDE Parliamentary Group - since nov. 2016

Standing committees
Committee for Foreign Policy

Special committees - joint
- Vice-Chairperson (since dec. 2013)

Inquiry committees - joint
- deputy

Other commisions
Validation Committee - Vice-Chairperson (since dec. 2012)

Parliamentary delegations:
Delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe - until mar. 2013 deputy
Delegation to the International Assembly of French-speaking Parliamentarians - since apr. 2014 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with French Republic - National Assembly 
 Friendship parliamentary group with Republic of Ecuador  Vice-Chairperson

Parliamentary activity in figures:
Speaches:5 (in 5 plenary sittings)
Political declarations:2
Legislative initiatives: 25, din care 3 promulgate legi
Questions & Interpellations: 1
Motions: 7

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 12 november 2019, 9:16
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro