Parliamentary activity
2004-2008 (sen.)
legislative initiatives
mediation committees
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Senate > Daniel Ilușcă Versiunea pentru printare

Daniel ILUȘCĂ
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

SENATOR
Constituency no.38 TULCEA
start of the mandate: 17 february 2004 - HS nr.57/2004

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:sep. - dec. 2008 - Secretary
 feb. - sep. 2008 
 sep. 2007 - feb. 2008 - Quaestor
 feb. - sep. 2007  - since apr. 2007

Political party:
PNL-National Liberal Party

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Alliance «Dreptate si Adevar» PNL-PD - until apr. 2007
Parliamentary group of the National Liberal Party - since apr. 2007

Standing committees
(since mar. 2005)
(until oct. 2005)

Standing committees - joint
The Joint Standing Committee of the Chamber of Deputies and the Senate for the exercise of parliamentary control over the activity of the Foreign Intelligent Service SIE
The Committee for European Integration (until jun. 2005)

Inquiry committees - joint

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Belarus  Secretary
 Friendship parliamentary group with Bahrain 
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Thailand 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:8 (in 8 plenary sittings)
Legislative initiatives: 24, din care 7 promulgate legi
Member of the1 mediation committees

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 31 may 2020, 20:05
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro