Curriculum Vitae
Activitate parlamentară
2008-2012 (dep.)
1996-2000 (dep.)
1992-1996 (dep.)
întrebări și interpelări
luări de cuvânt în plen
 
Sunteti în sectiunea: Prima pagina > Legislatura 1992-1996 > Camera Deputaților > Nicolae Bud > Curriculum Vitae Versiunea pentru printare

Nicolae BUD
Curriculum Vitae

Date biografice

  • Născut la 4 decembrie 1953, în Dăneștii Chioarului, jud. Maramureș
  • Căsătorit cu Florica Trif (din 25 octombrie 1980)
  • 2 copii: Alexandru (n. 17 iulie 1981) și Roxana Maria (n. 16.08.1986)

Studii și specializări

  • Doctorand în domeniul științelor inginerești la specializarea "Inginerie industrială" în cadrul Universității din Petroșani cu tema "Particularități în evaluarea proiectelor miniere, pentru perimetrele din Maramureș aflate în exploatare"(etapa susținere teza, 2009)
  • Doctor în economie, specializarea "Relații Economice Internaționale" (2000)
  • Licențiat al Facultății de Mine, Secția mine (Institutul de Mine Petroșani, 1979)

Activitate profesională

  • 2007 - prezent - Director executiv, Asociația Patronală a Fabricanților si Reparatorilor de Vagoane Călători - Feroviara
  • dec. 2000 - feb. 2007 - Consilier al Președintelui, S.C. ARGIROM INTERNATIONAL S.A. București
  • oct. 1992 - dec. 2000 - Deputat, Camera Deputaților - Parlamentul României
  • oct. 1992 - noi. 1996 - Deputat, secretarul comisiei economice, reforma și privatizare, Camera Deputaților - Parlamentul României
  • mar. 1992 - oct. 1992 - Consilier local, Primăria Municipiului Baia Mare
  • oct. 1982 - oct. 1992 - Cadru didactic asociat, Universitatea de Nord, Baia Mare
  • ian. 1991 - oct. 1992 - Director, S.C. CUART S.A., Baia Mare (fosta I.P.E.G. Maramureș)
  • feb. 1990 - ian. 1991 - Șef serviciu (programarea, pregătirea și urmărirea producției), Intreprinderea de Prospecțiuni și Explorari Geologice (I.P.E.G.) Maramureș
  • sep. 1989 - feb. 1990 - Inginer șef, Exploatarea Minieră Ilba, jud. Maramures
  • iun. 1982 - sep.1990 - Șef sector subteran, Exploatarea Minieră Ilba, jud. Maramureș

Funcții, activități într-un partid politic

  • Vicepreședinte al P.D.-L. - Filiala Maramureș (mai 2008 - prezent)
  • Președinte al P.N.R. - Filiala Maramureș (aug. 1999 - aug.2001)
  • Vicepreședinte al P.U.N.R. - Filiala Maramureș (aug. 1992 - aug. 1999)

Funcții, activități într-o organizație sindicală, patronală etc.

  • Director executiv, Asociația Patronală a Fabricanților și Reparatorilor de Vagoane Călători - Feroviara (2007 - prezent)

Funcții, activități într-o organizație din administrația publică centrală sau locală

  • Consilier local, Primăria Municipiului Baia Mare (mar. 1992 - oct. 1992)

Funcții, activități parlamentare anterioare

  • Deputat, Camera Deputaților - Parlamentul României (oct. 1992 - dec. 2000)
  • Deputat, secretarul comisiei economice, reformă și privatizare, Camera Deputaților - Parlamentul României (oct. 1992 - noi. 1996)

Funcții, activități în alte organizații naționale

  • Președinte, Handbal Club Municipal, Baia Mare (ian. 2005 - prezent)
  • Secretar general, Fundația "Prietenii Boxului Romanesc" (mar. 2001 - prezent)
  • Președinte executiv, Handbal Club Minaur, Baia Mare (ian. 2004 - ian. 2005)
  • Membru în birou si purtator de cuvânt, Federația Română de Box (dec. 2001 - noi. 2004)
  • Secretar general, Federația Româna de Box (mar. 2002 - dec. 2004)

Funcții, activități în organizații internaționale

  • Vicepreședinte al Comisiei Financiare, European Amateur Boxing Association (EABA) - (mar. 2002 - prezent)
  • Membru al Comisiei Financiare, Amateur International Boxing Association (aprilie 2002 - prezent)

Activitate civică

  • Deputat în Adunarea Natională Bisericească, (iun. 2006 - prezent)
  • Membru mirean în Adunarea Eparhială, (mai. 2002 - prezent)

    Activitate publicistică, științifică, în foruri academice

    • Activitati știintifice
      • autor a peste 25 de articole științifice în diferite publicații, românești privind activitatea de exploatare a resurselor minerale și managementul activităților miniere
      • autor a peste 30 de comunicări, conferințe în cadrul reuniunilor interne
    • Publicistică
      • Calculul capacităților de producție a minelor. Editura Economică, (în curs de apariție în anul 2009)
      • Asigurarea creditelor și plasamentelor internaționale. Editura Universității Lucian Blaga, Sibiu (în curs de apariție în anul 2008)
      • Managementul proiectelor. Editura Economică, București, 2008
      • Neliniștile unui parlamentar de Maramureș. Editura Ideea Europeană, București, 2007
      • Control managerial. Editura Economică, București, 2006
      • Evaluarea proiectelor. Editura Economică, București 2005
      • Managementul aprovizionării. Editura Economică, București, 2004
      • Modelarea proceselor economico-industriale. Editura Economică, București, 2004
      • Microeconomia aplicată. Editura Dacia, Cluj-Napoca, 2004
      • Modelarea matematică în economic. Editura Dacia, Cluj-Napoca, 2004
      • Încrustații pe Porți de Maramures. Editura Cartea Romanească, București 2003 (carte de eseuri politice)
      • Dezvoltarea regională în Romania. Rolul cooperarii economice internaționale în dezvoltarea regională. Editura Economică, București, 2003
      • Expresul de Maramureș. Editura Cornelius Baia Mare, 2002
      • Mijloace de plăți și compensări. Editura Universității Lucian Blaga. Sibiu. 2001

    Distincții, decorații

    • Ordinul Meritul Sportiv clasa a III-a (2004)
    • Diploma de "Cetățean de onoare" al Orasului Ulmeni (2008)
    • Diploma de "Cetățean de onoare" al Comunei Lapuș (2008)
    • Diploma de "Cetățean de onoare" al Comunei Botiza (2007)
    • Diploma de "Cetățean de onoare" al Comunei Satulung (2006)
    • Diploma de "Cetățean de onoare" al Comunei Valea Chioarului (2006)
    • Diploma de "Cetățean de onoare" al Comunei Copalnic Mănăstiur (2006)
    • Diploma de "Cetățean de onoare" al Comunei Rozavlea (2005)
    • Diploma de "Cetățean de onoare" al Comunei Recea (2005)
    • Diploma de "Cetățean de onoare" al Comunei Săpânța (2005)
    • Diploma de "Cetățean de onoare" al Comunei Vadu Izei (2005)
    • Diploma de "Cetățean de onoare" al Comunei Sieu (2004)
    • Diploma de "Cetățean de onoare" al Comunei Mireșu Mare (2004)
    • Diploma de "Cetățean de onoare" al Comunei Cernești, jud. Maramureș (2003)
    • Diploma de "Cetățean de onoare" al Comunei Oarta de jos, Jud. Maramureș (2003)
    • Diploma de "Cetățean de onoare" al Comunei Săcălețeni (2003)
    • Diploma de "Cetățean de onoare" al Comunei Moisei, jud. Maramureș (2000)
    • Diploma de onoare a presei din Maramureș "Cel mai harnic politician al deceniului 1990 - 2000" (2000)

    Alte activități

    • Ordinul Masonic clasa I al Marii Loji Naționale Unite din România (2008)
    13.12.2008

  • Adresa poștală: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, București joi, 13 august 2020, 16:55
    Telefoane (centrala): (021)3160300, (021)4141111
    E-mail: webmaster@cdep.ro