Gheorghe CRISTEA
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 1996-2000

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.23 IALOMIȚA
pe listele Convenției Democrate Române

Formatiunea politica:
 
PNTCD-Partidul Național Țărănesc Creștin Democrat - până în feb. 2000
 
independent 

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar Partidul Național Țărănesc Creștin Democrat Civic-Ecologist - până în feb. 2000 Vicelider - din iul. 1997
 - până în feb. 2000
Grupul parlamentar al Partidului Național Liberal - din oct. 2000

Comisii permanente
Comisia pentru agricultură, silvicultură, industrie alimentară și servicii specifice - Președinte (până în feb. 2000)

Comisii speciale
Comisia specială pentru îmbunătățirea propunerii legislative privind sistemul de decorații al României (din apr. 1997)

Delegatii ale Parlamentului României la organizatii parlamentare internationale:
Delegația Parlamentului României la Adunarea Parlamentară a NATO  membru

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Canada - din feb. 1997