Curriculum Vitae
Parliamentary activity
1996-2000 (dep.)
legislative initiatives
motions
speaches
1992-1996 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 1996-2000 > Chamber of Deputies > Gheorghe Cristea Versiunea pentru printare

Gheorghe CRISTEA
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

DEPUTY
Constituency no.23 IALOMITA

Political party:
 
PNTCD-National Peasant-Christian and Democratic Party - until feb. 2000
 
independent 

Parliamentary group:
Parliamentary group National Peasant Christian and Democratic Party Civic-Ecologist - until feb. 2000 Vice-Leader - since jul. 1997
 - until feb. 2000
Parliamentary group of the National Liberal Party - since oct. 2000

Standing committees
Committee for Agriculture, Forestry, Food Industry and Specific Services - Chairperson (until feb. 2000)

Special committees
(since apr. 1997)

Parliamentary delegations:
Delegation to the NATO Parliamentary Assembly  member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Canada - since feb. 1997

Parliamentary activity in figures:
Speaches:178 (in 124 plenary sittings)
Legislative initiatives: 4, din care 3 promulgate legi
Motions: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 22 october 2020, 0:46
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro