Parliamentary activity
2012-2016 (sen.)
legislative initiatives
motions
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Senate > Petru Ehegartner Versiunea pentru printare

Petru EHEGARTNER
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

SENATOR
Constituency no.37 TIMIS, uninominal college no.2

Political party:
PNL-National Liberal Party - until sep. 2014
 
independent  - since sep. 2014

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party - until sep. 2014
Conservative Party Parliamentary Group - since sep. 2014

Standing committees
(since mar. 2016)
- Vice-Chairperson
(oct. 2015 - mar. 2016)
(until mar. 2015)

Special committees - joint

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Russian Federation  Vice-Chairperson
 Friendship parliamentary group with People's Republic of China 
 Friendship parliamentary group with Republic of India 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:1
Legislative initiatives: 39, din care 4 promulgate legi
Motions: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 23 january 2020, 3:32
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro