Curriculum Vitae
Activitate parlamentară
2012-2016 (dep.)
inițiative legislative
moțiuni
luări de cuvânt în plen
votul electronic
declarație de avere
declarație de interese
2008-2012 (dep.)
 
Sunteti în sectiunea: Prima pagina > Legislatura 2012-2016 > Camera Deputaților > Daniel Chițoiu > Curriculum Vitae Versiunea pentru printare

Daniel CHIȚOIU
Curriculum Vitae

Date biografice

  • Data nașterii: 11.07.1967
  • Locul nașterii: Păușești- Vâlcea
  • Starea civilă: căsătorit, un copil

Studii și specializări

  • Perioada: noiembrie 2004
    Doctor în economie
    Susținerea publică a tezei de doctorat - specializarea Relații financiar-valutare cu tema „Stimularea investițiilor prin facilități financiare vamale și valutare”
    A.S.E București
  • Perioada: 1998-2004
    Doctorand
    A.S.E. București, Facultatea de Finanțe, Asigurări, Bănci și Burse de Valori
  • Perioada: 1986-1990
    Licențiat în economie
    Economist, diplomă de licență
    A.S.E. București, Facultatea de Finanțe-Contabilitate
  • Perioada: 1992
    Stagiu de specializare privind TVA
  • Perioada: decembrie 2000
    Absolvirea cursurilor „Standarde internaționale de contabilitate” și „Standarde internaționale de audit” Institute of Charted Accountants of Scotland
  • Perioada: martie 2003
    Certificat de absolvire a cursurilor de perfecționare „Utilizare avansată Windows, Word, Excel, Power Point și Internet” la Centrul de Pregătire în Informatică S.A.
  • Perioada: decembrie 2004
    Acces Camera Auditorilor Financiari din România
  • Perioada: octombrie 2006
    Consultant fiscal
  • Perioada: 2007
    Curs de nivel înalt „Securitate și bună guvernare” - Colegiul Național de Apărare

Activitate profesională

  • Perioada mai 2012 - Prezent
    Ministrul Economiei, Comerțului și Mediului de Afaceri
    Ministerul Economiei, Comerțului și Mediului de Afaceri
  • Perioada: 04.04.2004 - 22.12.2008
    Președinte (cu rang de secretar de stat) Agenția Națională de Administrare Fiscală
    Ministerul Economiei și Finanțelor
  • Perioada: 23.01.2007 - 04.04.2007
    Președinte interimar Agenția Națională de Administrare Fiscală
    Ministerul Economiei și Finanțelor
  • Perioada: 03.02.2005 - 04.04.2007
    Vicepreședinte (cu rang de subsecretar de stat) Agenția Națională de Administrare Fiscală coordonator al departamentului de administrare al veniturilor statului
    Ministerul Economiei și Finanțelor
  • Perioada: 15.03.2001 - 02.03.2005
    Controlor Financiar, Curtea de Conturi a României
    Verificarea și evaluarea activității de control financiar-fiscal și vamal la Ministerul Finanțelor Publice (Direcția Generală de Control, Garda Financiară, Autoritatea Națională Vamală)
    Control financiar și auditul performanței privind modul de formare, administrare și întrebuințare a fondurilor statului la Ministerul Finanțelor Publice (datorie publică internă, datorie publică externă, contul general de execuție a bugetului de stat, contul de execuție al Trezoreriei Statului, creanțele externe etc.)
    Curtea de Conturi a României
  • Perioada: 03.08.1998 - 14.03.2001
    Director General Adjunct - Direcția Generală a Finanțelor Publice si Controlul Financiar de Stat București
    coordonarea activității de control fiscal și a Gărzii Financiare, în municipiul București
    coordonarea activității de administrare și colectare a veniturilor bugetului statului
    coordonarea activității de Trezorerie
    Ministerul Economiei și Finanțelor
  • Perioada: 14.01.1994 - 03.08.1998
    Controlor Financiar - Curtea de Conturi a României - Direcția de Control Financiar București
    verificarea modului de formare, administrare și întrebuințare a fondurilor statului la unitățile administrativ-teritoriale de subordonare republicană din municipiul București
    control fiscal la agenții economici din municipiul București
    control financiar la agenți economicii cu capital de stat din municipiul București
    Curtea de Conturi a României
  • Perioada: 15.10.1990 - 14.01.1994
    Inspector de Specialitate, Direcția Generală a Controlului Financiar de Stat București, Ministerul Finanțelor
    control fiscal la agenții economici din municipiul București
    control financiar la agenții economici cu capital de stat din municipiul București (regii autonome, societăți naționale, societăți comerciale, bănci)

Funcții, activități într-un partid politic

  • 2006 - 2009: Cenzor PNL București
  • 2007 - 2009: Coordonator din partea BPN al Filialei PNL Giurgiu
  • 2009 - Prezent: Vicepreședinte BPN PNL
  • 2009 - 2010: Președinte interimar Filiala PNL Dambovița
  • Iulie 2012 - august 2012: Presedinte interimar PNL
  • 2012 - Prezent: Președinte interimar Filiala PNL Sector 4 București

Funcții, activități în alte organizații naționale

  • Perioada: 20.04.2006 - 03.05.2007
    Vicepreședinte al Comitetului Provizoriu al Camerei Consultanților Fiscali
  • Perioada: 03.05.2007 - prezent
    Am fost ales Președinte al Camerei Consultantilor Fiscali; al Consiliului Superior și al Biroului Permanent al Camerei Consultanților Fiscali pe o Perioada: de 5 ani. In prezent, suspendat

Funcții, activități parlamentare anterioare

  • Perioada 18.12.2008 - 30.05.2012:
    - Deputat în Parlamentul României
    - Vicepreședinte al Comisiei pentru Buget, Finanțe și Bănci din Camera Deputaților
  • Perioada 30.05.2012 - prezent:
    - Deputat in Parlamentul României
    - Membru al Comisiei pentru Buget, Finanțe și Bănci din Camera Deputaților

Activitate publicistică, științifică, în foruri academice

  • Publicare articole pe teme de fiscalitate în diverse publicații și reviste de specialitate

Alte activități

  • Am fost numit prin Ordinul ministrului Finanțelor Publice nr. 309/21.03.2005 in funcția de RESPONSABIL DE PROGRAM (proiect) - in terminologia PHARE Senior Programme Officer (SPO) pentru următoarele programe/proiecte ale Ministerului Finanțelor Publice, finanțate din bugetele PHARE 2002, 2003 si 2004:
    - RO 2002/000-586.03.04.08 - Crearea cadrului metodologic si procedural in vederea diminuării arieratelor si a altor modalități de stingere a creanțelor bugetare
    - RO 2002/000-586.03.04.11 - Creșterea nivelului de colectare a impozitelor prin îmbunătățirea conformării voluntare a contribuabililor și prin dezvoltarea capacității Ministerului Finanțelor Publice de a furniza informații, campania de educare și mijloace moderne folosite pentru asistența contribuabililor
    - RO 2002/000-586.03.04.12 - Întărirea și dezvoltarea capacității de administrare și colectare a veniturilor
    - RO 2004/016-772.03.01. XX - Finalizarea armonizării legislației fiscale și consolidarea administrației fiscale
02.01.2013

Adresa poștală: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, București luni, 14 octombrie 2019, 4:21
Telefoane (centrala): (021)3160300, (021)4141111
E-mail: webmaster@cdep.ro