Curriculum Vitae
Press releases
Photo gallery
Parliamentary activity
2020-present (dep.)
2016-2020 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2016-2020 > Chamber of Deputies > Cosette-Paula Chichirău Versiunea pentru printare

Cosette-Paula CHICHIRĂU
Parliamentary activity in legislature 2016-2020

DEPUTY
Constituency no.24 IASI
start of the mandate: 21 december 2016 - HCD nr.122/2016
end of the mandate: 18 december 2020 - resignation

Political party:
USR-Union to Save Romania 

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Union to Save Romania - until dec. 2020 Vice-Leader - since feb. 2017
 - until feb. 2018
   Vice-Leader - since feb. 2019
 - until feb. 2020

Standing committees
Committee for Budget, Finance, and, Banks
Committee on Equal Opportunities for Women and Men (nov. 2017 - feb. 2018) - Chairperson

Special committees - joint

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Denmark - until dec. 2020
 Friendship parliamentary group with Republic of Poland - until dec. 2020
 Friendship parliamentary group with Estonia - until dec. 2020

Parliamentary activity in figures:
Speaches:47 (in 42 plenary sittings)
Legislative initiatives: 116, din care 18 promulgate legi
Questions & Interpellations: 14
Motions: 13

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 5 march 2021, 9:35
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro