Parliamentary activity
2012-2016 (sen.)
legislative initiatives
motions
speaches
2004-2008 (sen.)
2000-2004 (sen.)
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Senate > Gheorghe Flutur Versiunea pentru printare

Gheorghe FLUTUR
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

SENATOR
Constituency no.35 SUCEAVA, uninominal college no.2
end of the mandate: 1 july 2016 - resignation

Political party:
PDL-Democratic Liberal Party - until feb. 2015
PNL-National Liberal Party - since feb. 2015

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Democrat Liberal Party - until feb. 2015
The parliamentary group of the National Liberal Party - since feb. 2015
 - until jul. 2016

Standing committees
- Chairperson

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Oriental Republic of Uruguay - until jul. 2016 Chairperson
 Friendship parliamentary group with Republic of Austria - until jul. 2016
 Friendship parliamentary group with Republic of Peru - until jul. 2016
 Friendship parliamentary group with Republic of Ecuador - until jul. 2016 Chairperson

Parliamentary activity in figures:
Speaches:2 (in 2 plenary sittings)
Legislative initiatives: 50, din care 2 promulgate legi
Motions: 4

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 28 january 2020, 0:28
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro