Press releases
Parliamentary activity
2016-present (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2016-present > Chamber of Deputies > Alexandru-Ioan Andrei Versiunea pentru printare

Alexandru-Ioan ANDREI
Parliamentary activity in legislature 2016-present

DEPUTY
Constituency no.19 GIURGIU
start of the mandate: 21 december 2016 - HCD nr.122/2016

Political party:
PSD-Social Democratic Party - until feb. 2019
 
Without adhesion to the political party for which he had run for election - since feb. 2019

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party - until feb. 2019
Non-attached Members - since feb. 2019
 - until jun. 2019
The parliamentary group of the National Liberal Party - since jun. 2019

Standing committees
Committee for Defence Public Order, and National Security (since sep. 2019)
Committee for Human Rights, Cults and National Minorities Issues (jun. - sep. 2019)
Committee for Defence Public Order, and National Security (until jun. 2019) - Secretary (feb. 2018 - feb. 2019), Vice-Chairperson (since feb. 2019)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with The People's Democratic Republic of Algeria  Secretary
 Friendship parliamentary group with Japan 
 Friendship parliamentary group with Republic of Lithuania 
 Friendship parliamentary group with Australia 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:7 (in 7 plenary sittings)
Political declarations:1
Legislative initiatives: 30, din care 7 promulgate legi
Questions & Interpellations: 4
Motions: 3

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 31 may 2020, 8:04
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro