Curriculum Vitae
Photo gallery
Parliamentary activity
2016-present (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2012-2016 (dep.)
2008-2012 (dep.)
www.medicalnet.ro/blog/ciuho
tel: 0744.236.510
 
You are here: Home page > Legislature 2016-present > Chamber of Deputies > Tudor Ciuhodaru Versiunea pentru printare

Tudor CIUHODARU
Parliamentary activity in legislature 2016-present

DEPUTY
Constituency no.24 IASI
start of the mandate: 21 december 2016 - HCD nr.122/2016
end of the mandate: 13 june 2019 - resignation - HCD nr.26/2019
replaced by: Petru-Bogdan Cojocaru

Political party:
PSD-Social Democratic Party 

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party - until jun. 2019 Vice-Leader - since nov. 2017
 - until jun. 2019

Standing committees
Committee for Health and Family
Committee on Equal Opportunities for Women and Men (oct. 2017 - jun. 2018)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Albania - until jun. 2019
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Sudan - until jun. 2019
 Friendship parliamentary group with Republic of India - until jun. 2019
 Friendship parliamentary group with Belgium - until jun. 2019

Parliamentary activity in figures:
Speaches:173 (in 97 plenary sittings)
Political declarations:76
Legislative initiatives: 95, din care 29 promulgate legi
Questions & Interpellations: 15
Motions: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 14 december 2019, 12:39
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro