Norica NICOLAI
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2004-2008

SENATOR
aleasa senator în circumscriptia electorala nr.13 CLUJ
pe listele Alianței Dreptate și Adevăr PNL-PD
data validarii: 17 februarie 2004 - HS nr.57/2004

Membru al Biroului Permanent
în sesiunea parlamentara:sep. - dec. 2008 - Vicepreședinte
 feb. - sep. 2008 
 sep. 2007 - feb. 2008 
 feb. - sep. 2007  - din apr. 2007

Formatiunea politica:
PNL-Partidul Național Liberal

Grupul parlamentar:
Grupul Parlamentar Dreptate și Adevăr PNL-PD - până în apr. 2007
Grupul parlamentar al Partidului Național Liberal - din apr. 2007

Comisii permanente
Comisia juridică, de numiri, disciplină, imunități și validări - Președinte (din mar. 2008)
Comisia specială pentru modificarea și completarea Regulamentului Senatului (din sep. 2005)
Comisia pentru apărare, ordine publică și siguranță națională (până în iun. 2007) - Vicepreședinte (din mar. 2005)
Comisia specială pentru modificarea și completarea Regulamentului Senatului (până în sep. 2005)

Comisii permanente comune
Comisia specială pentru modificarea și completarea Regulamentului Senatului - Președinte

Comisii de ancheta
Comisia de anchetă având drept scop investigarea condițiilor de legalitate și de oportunitate privind construirea imobilului «Cathedral Plaza» în imediata apropiere a Catedralei Romano-Catolice «Sfântul Iosif» din București, precum și a proiectelor de construire și de sistematizare care afectează zonele istorice din municipiul București
Comisia de anchetă pentru investigarea afirmațiilor cu privire la existența unor centre de detenție ale CIA sau a unor zboruri ale avioanelor închiriate de CIA pe teritoriul României - Președinte

Comisii de ancheta comune
Comisia comună de anchetă ca urmare a propunerii de suspendare din funcție a Președintelui României

Delegatii ale Parlamentului României la organizatii parlamentare internationale:
Delegația Parlamentului României la Adunarea Parlamentară a NATO  membru

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Marele Ducat de Luxemburg - până în mar. 2008 Vicepreședinte
 Grupul parlamentar de prietenie cu Regatul Suediei 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Slovenia 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Islamică Pakistan