Ovidius MĂRCUȚIANU
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2008-2012

SENATOR
ales senator în circumscriptia electorala nr.29 NEAMȚ, colegiul uninominal nr.3

Formatiunea politica:
PNL-Partidul Național Liberal - până în oct. 2009
 
independent  - din oct. 2009

Grupul parlamentar:
Grupul Parlamentar al Partidului Național Liberal - până în oct. 2009
Grupul parlamentar progresist - din oct. 2009 Secretar - din feb. 2010
 - până în noi. 2010

Comisii permanente
Comisia pentru politică externă (din mar. 2011) - Vicepreședinte
Comisia pentru egalitatea de șanse (oct. 2009 - mar. 2011)
Comisia pentru agricultură, silvicultură și dezvoltare rurală (până în oct. 2009)

Delegatii ale Parlamentului României la organizatii parlamentare internationale:
Comitetul Director al Grupului Român al Uniunii Interparlamentare - până în mar. 2010 membru
  - din mai 2011 membru