Curriculum Vitae
Photo gallery
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
legislative initiatives
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2004-2008 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Chamber of Deputies > Liviu CodÓrl„ Versiunea pentru printare

Liviu CODőRL√
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.38 TULCEA, uninominal college no.2

Political party:
PP-DD-Partidul Poporului - Dan Diaconescu  - until dec. 2013
UNPR-Uniunea Nationala pentru Progresul Romaniei - since dec. 2013
 - until mar. 2016
PSD-Social Democratic Party - since mar. 2016

Parliamentary group:
Democrat Popular Parliamentary Group - until dec. 2013 Vice-Leader - since feb. 2013
 - until dec. 2013
The parliamentary group of the Social Democrat Party - since dec. 2013
 - until feb. 2016
The parliamentary group of UNPR - since feb. 2016
 - until mar. 2016
The parliamentary group of the Social Democrat Party - since mar. 2016

Standing committees - joint
The Joint Standing Committee of the Chamber of Deputies and the Senate for the exercise of parliamentary control over the activity of the Romanian Intelligence Service SRI

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Belgium - until jun. 2014
 Friendship parliamentary group with Grand Duchy of Luxembourg 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:3 (in 3 plenary sittings)
Legislative initiatives: 15, din care 2 promulgate legi
Motions: 6

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 29 february 2020, 16:25
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro