Parliamentary activity
2020-present (sen.)
legislative initiatives
motions
voting records
 
You are here: Home page > Legislature 2020-present > Senate > Gheorghiță Mîndruță Versiunea pentru printare

Gheorghiță MÎNDRUȚĂ
Parliamentary activity in legislature 2020-present

SENATOR
Constituency no.35 SUCEAVA

Political party:
PLUS- Freedom, Unity and Solidarity Party - until jun. 2021
USR-Union to Save Romania - since jun. 2021
 - until sep. 2022
 
Without adhesion to the political party for which he had run for election - since sep. 2022
 - until oct. 2022
PSD-Social Democratic Party - since oct. 2022

Parliamentary group:
The parliamentary group of the USR PLUS - until sep. 2022
Non-attached Members - since sep. 2022
 - until oct. 2022
The parliamentary group of the Social Democrat Party - since oct. 2022

Special committees - joint

Parliamentary delegations:
Delegation to the NATO Parliamentary Assembly  member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Lebanese Republic 
 Friendship parliamentary group with State of Israel 
 Friendship parliamentary group with Bosnia & Herzegovina 

Parliamentary activity in figures:
Legislative initiatives: 56, din care 12 promulgate legi
Motions: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 29 november 2022, 2:28
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro