Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Chamber of Deputies > Andrei-Răzvan Condurățeanu Versiunea pentru printare

Andrei-Răzvan CONDURĂȚEANU
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.14 CONSTANTA, uninominal college no.3

Political party:
PP-DD-Partidul Poporului - Dan Diaconescu  - until dec. 2013
UNPR-Uniunea Nationala pentru Progresul Romaniei - since dec. 2013
 - until apr. 2015
 
independent  - since apr. 2015

Parliamentary group:
Democrat Popular Parliamentary Group - until dec. 2013
The parliamentary group of the Social Democrat Party - since dec. 2013
 - until apr. 2015
The parliamentary group of UNPR - since jul. 2016

Standing committees
Committee for Labour and Social Protection
Committee for information technologies and communications (oct. 2013 - jun. 2014)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Malta - until jun. 2014 Chairperson
 Friendship parliamentary group with Republic of Austria 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:8 (in 8 plenary sittings)
Political declarations:6
Legislative initiatives: 48, din care 5 promulgate legi
Questions & Interpellations: 22
Motions: 10

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 18 november 2019, 9:48
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro