Parliamentary activity
2016-present (sen.)
legislative initiatives
motions
speaches
voting records
2008-2012 (sen.)
2004-2008 (sen.)
1996-2000 (sen.)
 
You are here: Home page > Legislature 2016-present > Senate > Teodor Viorel Meleșcanu Versiunea pentru printare

Teodor Viorel MELEȘCANU
Parliamentary activity in legislature 2016-present

SENATOR - President of the Senate - sep. 2016 - feb. 2020
Constituency no.31 PRAHOVA

Political party:
ALDE-Alliance of Liberals and Democrats Party - until sep. 2019
 
Without adhesion to the political party for which he had run for election - since sep. 2019

Parliamentary group:
ALDE Parliamentary Group (Alliance of Liberals and Democrats) - until sep. 2019 Vice-Leader - until feb. 2018
Non-attached Members - since sep. 2019
 - until sep. 2019
The parliamentary group of the Social Democrat Party - since sep. 2019

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:11 (in 7 plenary sittings)
Legislative initiatives: 13, din care 1 promulgata lege
Motions: 3

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 20 october 2020, 5:51
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro