Parliamentary activity
2004-2008 (sen.)
legislative initiatives
motions
speaches
2000-2004 (sen.)
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Senate > Ilie Petrescu Versiunea pentru printare

Ilie PETRESCU
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

SENATOR
Constituency no.20 GORJ
start of the mandate: 17 february 2004 - HS nr.57/2004

Political party:
PRM-Great Romania Party - until sep. 2008
 
independent  - since sep. 2008

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Great Romania Party - until sep. 2008 Secretary - until sep. 2008
Parliamentary group of the Conservator Party - since sep. 2008

Standing committees
(jun. 2005 - oct. 2008)
(feb. - jun. 2007)
(feb. 2007)
(sep. 2005 - feb. 2007)
(until jun. 2005)

Standing committees - joint
The Parliamentary Committee for the control of the implementation of the Law no.42/1990 for honouring the martyr heroes and granting rights to their successors, to the persons wounded in, and to the fighters for the victory of the Revolution of December 1990
The Parliamentary Committee for the control of the implementation of the Law no.42/1990 for honouring the martyr heroes and granting rights to their successors, to the persons wounded in, and to the fighters for the victory of the Revolution of December 1990 - Secretary

Special committees - joint

Inquiry committees
- Secretary

Inquiry committees - joint

- Secretary

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Netherlands 
 Friendship parliamentary group with Belarus 
 Friendship parliamentary group with Republic of Cyprus - since mar. 2006

Parliamentary activity in figures:
Speaches:247 (in 133 plenary sittings)
Political declarations:7
Legislative initiatives: 166, din care 4 promulgate legi
Motions: 9

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 6 august 2020, 22:45
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro