Mario-Ovidiu OPREA
Parliamentary activity in legislature 2016-2020

SENATOR
Constituency no.17 DOLJ

Political party:
PNL-National Liberal Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party  Leader - until sep. 2017
   Vice-Leader - since sep. 2017
 - until sep. 2018
   Vice-Leader - since apr. 2019
 - until sep. 2019

Inquiry committees - joint
- deputy

Parliamentary delegations:
Executive Board of the Romanian Group to the Inter-Parliamentary Union  member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Serbia 
 Friendship parliamentary group with Croatia 
 Friendship parliamentary group with French Republic - Senate 
 Friendship parliamentary group with Albania