Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2016-present (sen.)
legislative initiatives
motions
speaches
voting records
2012-2016 (sen.)
2004-2008 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2016-present > Senate > Niculae Bădălău Versiunea pentru printare

Niculae BĂDĂLĂU
Parliamentary activity in legislature 2016-present

SENATOR
Constituency no.19 GIURGIU
end of the mandate: 14 october 2020 - resignation

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:sep. 2017 - feb. 2018 - Vice-Chairman
 feb. - sep. 2017 
 dec. 2016 - feb. 2017 

Political party:
PSD-Social Democratic Party 

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party 

Parliamentary delegations:
Delegation to the NATO Parliamentary Assembly - until oct. 2020 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with People's Republic of China - until oct. 2020 Chairperson
 Friendship parliamentary group with Netherlands - until oct. 2020
 Friendship parliamentary group with Latvia - until oct. 2020

Parliamentary activity in figures:
Speaches:20 (in 9 plenary sittings)
Legislative initiatives: 60, din care 26 promulgate legi
Motions: 3

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 27 october 2020, 19:11
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro