Aron Ioan POPA
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2004-2008

SENATOR
ales senator în circumscriptia electorala nr.4 BACĂU
pe listele Alianței Dreptate și Adevăr PNL-PD
data validarii: 17 februarie 2004 - HS nr.57/2004
data încetarii mandatului: 13 octombrie 2008 - demisie

Formatiunea politica:
PNL-Partidul Național Liberal 

Grupul parlamentar:
Grupul Parlamentar Dreptate și Adevăr PNL-PD - până în apr. 2007
Grupul parlamentar al Partidului Național Liberal - din apr. 2007
 - până în oct. 2008

Comisii permanente
Comisia pentru buget, finanțe, activitate bancară și piață de capital - Președinte (din dec. 2006)
Comisia pentru muncă, familie și protecție socială (feb. 2005 - dec. 2006) - Președinte
Comisia pentru administrație publică, organizarea teritoriului și protecția mediului (până în feb. 2005) - Președinte

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Regatul Norvegiei - până în oct. 2008
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Letonia - până în oct. 2008