Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2016-present (dep.)
2012-2016 (dep.)
2008-2012 (sen.)
legislative initiatives
motions
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 2008-2012 > Senate > Romeo Florin Nicoarã Versiunea pentru printare

Romeo Florin NICOARÃ
Parliamentary activity in legislature 2008-2012

SENATOR
Constituency no.36 TELEORMAN, uninominal college no.2

Political party:
PNL-National Liberal Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party 

Standing committees
(since oct. 2009)
- Vice-Chairperson

Standing committees - joint
(since jun. 2009)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Azerbaijani - since mar. 2010 Secretary
 Friendship parliamentary group with State of Kuwait - since mar. 2010 Vice-Chairperson
 Friendship parliamentary group with Federal Republic of Germany - since mar. 2010
 Friendship parliamentary group with Syrian Arab Republic - since mar. 2010
 Friendship parliamentary group with The People's Democratic Republic of Algeria - since mar. 2010
 Friendship parliamentary group with Republic of Montenegro - since mar. 2010
 Friendship parliamentary group with Republic of India - since mar. 2010

Parliamentary activity in figures:
Speaches:8 (in 7 plenary sittings)
Political declarations:4
Legislative initiatives: 50, din care 8 promulgate legi
Motions: 8

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 14 december 2019, 7:06
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro