Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2004-2008 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Chamber of Deputies > Constantin Faina Versiunea pentru printare

Constantin FAINA
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
Constituency no.8 BRASOV
start of the mandate: 17 december 2004 - HCD nr.36/2004

Political party:
PUR-SL-The Humanist Party of Romania (social-liberal) - until may 2005
when PUR-SL becomes
PC-Conservator Party - until sep. 2008
PNL-National Liberal Party - since sep. 2008

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Conservator Party - until sep. 2008 Secretary - since sep. 2007
 - until sep. 2008
Parliamentary group of the National Liberal Party - since sep. 2008

Standing committees
Committee for Agriculture, Forestry, Food Industry and Specific Services (until apr. 2005)

Standing committees - joint
The Joint Standing Committee of the Chamber of Deputies and the Senate for the exercise of parliamentary control over the activity of the Romanian Intelligence Service SRI

Inquiry committees - joint

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Canada 
 Friendship parliamentary group with Republic of Cuba 
 Friendship parliamentary group with Iceland 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:26 (in 24 plenary sittings)
Political declarations:22
Legislative initiatives: 48, din care 8 promulgate legi
Questions & Interpellations: 32

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 1 june 2020, 12:15
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro