Parliamentary activity
2004-2008 (sen.)
legislative initiatives
mediation committees
motions
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Senate > Mihail Popescu Versiunea pentru printare

Mihail POPESCU
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

SENATOR
Constituency no.40 VALCEA
start of the mandate: 17 february 2004 - HS nr.57/2004

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:sep. - dec. 2008 - Secretary - since oct. 2008

Political party:
PSD-Social Democratic Party

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Social Democrat Party  Vice-Leader - since sep. 2008

Standing committees

Parliamentary delegations:
Delegation to the NATO Parliamentary Assembly - until mar. 2007 substitute member
  - since mar. 2007 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with United Mexican States  Vice-Chairperson
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Morocco 
 Friendship parliamentary group with Republic of Guinea 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:102 (in 71 plenary sittings)
Political declarations:4
Legislative initiatives: 22, din care 2 promulgate legi
Member of the1 mediation committees
Motions: 15

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 30 may 2020, 18:04
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro