Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2012-2016 (sen.)
2008-2012 (sen.)
2004-2008 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
1992-1996 (dep.)
www.ghise-ioan.ro
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Chamber of Deputies > Ioan Ghișe Versiunea pentru printare

Ioan GHIȘE
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
Constituency no.8 BRASOV
start of the mandate: 17 december 2004 - HCD nr.36/2004

Political party:
PNL-National Liberal Party - until sep. 2006
 
independent  - since sep. 2006
 - until nov. 2006
PNL-National Liberal Party - since nov. 2006

Parliamentary group:
Parliamentary group of the National Liberal Party - until sep. 2006
  - since nov. 2006 Vice-Leader - since sep. 2008

Standing committees
Committee for Legal Matters, Discipline, and Immunities (since feb. 2007)
Committee for information technologies and communications (until feb. 2007)

Standing committees - joint
The Committee on European Affairs
The Committee for European Integration (dec. 2006)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Turkey  Vice-Chairperson
 Friendship parliamentary group with Croatia - since apr. 2007
 Friendship parliamentary group with Malta 
 Friendship parliamentary group with State of Israel 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:126 (in 106 plenary sittings)
Political declarations:42
Legislative initiatives: 45, din care 7 promulgate legi
Questions & Interpellations: 4

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 7 december 2019, 23:19
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro