Ștefan-Petru DALCA
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2012-2016

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.2 ARAD, colegiul uninominal nr.7

Formatiunea politica:
PP-DD-Partidul Poporului - Dan Diaconescu  - până în aug. 2015
UNPR-Uniunea Națională pentru Progresul României - din aug. 2015
 - până în mar. 2016
PSD-Partidul Social Democrat - din mar. 2016
 - până în oct. 2016
 
independent  - din oct. 2016

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar Democrat Popular - până în aug. 2015
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat - din aug. 2015
 - până în feb. 2016
Grupul parlamentar al Uniunii Naționale pentru Progresul României (Grupul Progresist) - din feb. 2016
 - până în mar. 2016
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat - din mar. 2016
 - până în oct. 2016
Grupul parlamentar ALDE (Alianța liberalilor și democraților) - din oct. 2016

Comisii permanente
Comisia pentru egalitatea de șanse pentru femei și bărbați - Vicepreședinte (mai 2016 - sep. 2014), Președinte (sep. 2014 - mai 2016), Vicepreședinte (din mai 2016)
Comisia pentru transporturi și infrastructură
Comisia pentru industrii și servicii (iun. 2013 - feb. 2014)

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu India  Secretar
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Arabă Egipt 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Regatul Belgiei - din iun. 2014