Parliamentary activity
2004-2008 (sen.)
legislative initiatives
mediation committees
motions
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Senate > Ovidiu Rădoi Versiunea pentru printare

Ovidiu RĂDOI
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

SENATOR
Constituency no.11 CARAS-SEVERIN
start of the mandate: 17 february 2004 - HS nr.57/2004

Political party:
PNL-National Liberal Party - until dec. 2006
 
independent  - since dec. 2006

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Alliance «Dreptate si Adevar» PNL-PD - until dec. 2006
Grupul parlamentar al Partidului Democrat-Liberal - since dec. 2007

Standing committees
(since sep. 2005)
(until sep. 2005)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Cyprus  Vice-Chairperson
 Friendship parliamentary group with Japan 
 Friendship parliamentary group with Netherlands 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:10 (in 10 plenary sittings)
Legislative initiatives: 14, din care 3 promulgate legi
Member of the1 mediation committees
Motions: 2

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 30 october 2020, 1:35
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro