Parliamentary activity
2004-2008 (sen.)
legislative initiatives
mediation committees
motions
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Senate > Cristache Rădulescu Versiunea pentru printare

Cristache RĂDULESCU
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

SENATOR
Constituency no.25 ILFOV
start of the mandate: 17 february 2004 - HS nr.57/2004
end of the mandate: 30 june 2008 - resignation - HS nr.33/2008
replaced by: Viorel Aurelian Moldoveanu

Political party:
PD-Democratic Party

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Alliance «Dreptate si Adevar» PNL-PD - until apr. 2007 Secretary - since jun. 2006
 - until feb. 2007
   Vice-Leader - since feb. 2007
 - until apr. 2007
Grupul parlamentar al Partidului Democrat-Liberal - since apr. 2007
 - until jun. 2008
 Vice-Leader - since apr. 2007
 - until apr. 2008

Standing committees
(until feb. 2007)
(until feb. 2007)

Standing committees - joint
The Joint Standing Committee of the Chamber of Deputies and the Senate for the exercise of parliamentary control over the activity of the Romanian Intelligence Service SRI
The Joint Standing Committee of the Chamber of Deputies and the Senate for the exercise of parliamentary control over the activity of the Romanian Intelligence Service SRI

Special committees - joint

Inquiry committees
- Vice-Chairperson

Inquiry committees - joint

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Italian Republic - until jun. 2008
 Friendship parliamentary group with the Republic of North Macedonia - until jun. 2008
 Friendship parliamentary group with Australia - until jun. 2008

Parliamentary activity in figures:
Speaches:19 (in 18 plenary sittings)
Political declarations:2
Legislative initiatives: 15, din care 2 promulgate legi
Member of the2 mediation committees
Motions: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 31 may 2020, 20:52
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro