Joint parliamentary bodies
You are here: Home page > Legislature 2008-2012 > Parliament of Romania > Friendship groups > Sweden Versiunea pentru printare

Friendship parliamentary group with Kingdom of Sweden

 Position Full name Member Groupsince
1. Chairperson Cordoș Alexandru senator PSD
2. Vice-Chairperson Plăcintă Sorina Luminița senator PNL
3. Secretary Petö Csilla-Mária deputy UDMR
4. Members Chircu Doinița-Mariana deputy PD-L
5.   Florea Damian deputy PNL
6.   Ghișe Ioan senator PNL 30 mar. 2010
7.   Hrebenciuc Viorel deputy PSD
8.   Humelnicu Augustin Daniel senator PD-L
9.   Manolescu Oana deputy Mino.
10.   Panțuru Tudor senator PD-L
11.   Petrescu Petre deputy PSD
12.   Pop Georgian deputy PSD
13.   Șandru Mihaela Ioana deputy PD-L
14.   Șova Dan Coman senator PSD
15.   Țurea Răzvan deputy Prog.
16.   Varga Lucia-Ana deputy PNL 30 mar. 2010
17.   Zătreanu Dan-Radu deputy PD-L

Former members of the group:

  Full name Member Groupsinceuntil
1. Trășculescu Alin Silviu deputy PD-L 20 nov. 2012
2. Pop Virgil deputy PNL 30 mar. 2010 26 mar. 2012
3. Uioreanu Horea-Dorin deputy PNL 30 mar. 2010 26 jun. 2012

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 21 november 2019, 17:17
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro